Bogactwo składników w chorobie nowotworowej

Cubitan-czekoladapage

Ze względu na wzmożoną pracę układu immunologicznego oraz intensywny proces odbudowy zniszczonych tkanek dieta pacjentów onkologicznych powinna być wzbogacona w pełnowartościowe białko.

Jest ono bardzo ważne również dla chorych, u których obserwuje się powstawanie odczynów popromiennych, występujących na różnych etapach radioterapii lub po jej zakończeniu. Białko wpływa na proces ran poprzez dostarczanie substratów do odbudowy tkanek. Równie istotnym składnikiem uczestniczącym w procesie regeneracji jest arginina, która jest niezbędnym elementem do syntezy włókien kolagenowych, wspomagających odbudowę tkanek. Końcowym produktem przemiany argininy w organizmie jest tlenek azotu (NO), rozszerzający naczynia włosowate. Umożliwia to lepszy dopływ tlenu i składników odżywczych z krwią, które organizm wykorzystuje w procesie gojenia.

Arginina występuje we wszystkich białkach żywności. Dobrym jej źródłem są produkty bogatobiałkowe. Arginina jest aminokwasem endogennym, to znaczy, że organizm jest w stanie go syntetyzować samodzielnie. Niestety wraz z wiekiem zdolność do syntezy argininy maleje, dlatego często obserwuje się jej niedobory w organizmie. Podobnie – jeśli organizm jest wyniszczony, np. przez chorobę lub niedożywienie.

Cubitan, wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny preparat odżywczy, jest źródłem energii i posiada zbilansowany skład, dostarczając właściwie dobraną porcję węglowodanów i substancji mineralnych dla organizmu. Odpowiednia ilość i rodzaj węglowodanów w diecie chorego pozwala zapewnić prawidłowy metabolizm białek, dzięki czemu jest ono zużywane przez organizm w celach budulcowych. Proces regeneracji może ułatwiać przyśpiesza również podaż witamin A, C i E, a także cynku.

 

 

Zamów terapię żywieniową dla siebie lub swojego bliskiego z bezpłatną dostawą do domu, a otrzymasz od nas materiały edukacyjne na temat żywienia w chorobie nowotworowej.

ZAMÓW
drukuj
drukuj
adv_banner adv_banner adv_banner adv_banner
nutrikid_bottle
Ryzyko niedożywienia u dzieci w chorobie onkologicznej

Dzieci z chorobą nowotworową należą do...

więcej>
Nutilis-Clear-webpage
Nutilis

Problem dysfagii odnosi się do zaburzeń...

więcej>
protein2
Wpływ nowotworu na stan odżywienia organizmu

Wiele osób chorujących na nowotwory ma...

więcej>
art2
Konsekwencje utraty masy ciała w chorobie onkologicznej

Organizm osoby chorej onkologicznie ma...

więcej>