Często zadawane pytania

Dlaczego Nutilis pomaga w bezpiecznym przełykaniu?

Zmiana struktury lub też konsystencji pokarmów i płynów spowalnia szybkość ich przechodzenia przez gardło i przełyk podczas procesu przełykania, co zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się pożywieniem u pacjentów z dysfagią. Właściwe postępowanie żywieniowe w potwierdzonej dysfagii polega na odpowiednim doborze konsystencji spożywanych pokarmów i płynów zależnie od stopnia jej zaawansowania. Równie istotne jest także powtarzalne stosowanie ustalonej dla pacjenta najbardziej odpowiedniej konsystencji pożywienia.

W skład Nutilisu wchodzi guma ksantanowa, dzięki czemu preparat odporny jest na działanie amylazy zawartej w ślinie. W efekcie posiłek zachowuje odpowiednią konsystencję również w trakcie jedzenia i picia. Nutilis zagęszcza płynne pokarmy oraz napoje wyjątkowo szybko, nie zmieniając przy tym ich zabarwienia, smaku oraz przejrzystości.

W jaki sposób Cubitan pomaga pacjentom z odczynem popromiennym?

Odczyn popromienny jest działaniem niepożądanym promieniowania jonizującego. Pojawia się na różnych etapach radioterapii lub po niej. Objawami są m.in. zaczerwienienia skóry i śluzówek w napromienianym miejscu, przekrwienie błony śluzowej, obrzęk, trudno gojące się rany i owrzodzenia. Następstwem ostrego odczynu popromiennego są zaburzenia żucia i połykania oraz suchość śluzówek. Nasilone zapalenie błony śluzowej jamy ustnej jest coraz częściej postrzegane jako powikłanie uniemożliwiające prowadzenie optymalnego leczenia przeciwnowotworowego (przerwy w radioterapii i chemioterapii, ograniczenie dawek cytostatyków). Co więcej, u chorych poddanych napromienianiu z powodu nowotworów głowy spadek masy ciała podczas leczenia wynosi 4–10 kg. Warto również zaznaczyć, że niedożywienie jest jednym z czynników mających wpływ na pracę układu odpornościowego i gojenie się ran. Dlatego tak istotne jest wczesne leczenie zaburzeń odżywienia i zapobieganie wystąpieniu wyniszczenia nowotworowego.

Skład Cubitanu opracowano tak, by był możliwy do zastosowania podczas leczenia pacjentów z odczynem popromiennym. Wysokoenergetyczny Cubitan stanowi specjalistyczne wsparcie żywieniowe dla osób ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko, którego podaż może wspomagać odbudowę zniszczonych tkanek i pracę układu immunologicznego. Preparat o objętości 200 ml zawiera 20 g białka dostarczając 256 kcal. Produkt zawiera także argininę. Aminokwas wspomaga syntezę glutaminy, co wpływa dobroczynnie na pracę układu immunologicznego. Arginina zwiększa w organizmie poziom poliamin przyczyniając się do regeneracji uszkodzonych tkanek. Gojenie ran przyśpieszają również witaminy A, C i E. Płynna forma Cubitanu jest ułatwieniem dla chorych, którzy mają problemy z przełykaniem.

Dlaczego pacjenci z dysfagią potrzebują pożywienia oraz płynów o zmienionej konsystencji?

Dysfagia, występująca między innymi u chorych z nowotworami głowy i szyi, może pojawić się po chirurgicznym usunięciu struktur odpowiedzialnych za odruch połykania lub po ich uszkodzeniu podczas radio- lub chemioterapii i wiąże się z zaburzeniami połykania. Dysfagia ustnogardłowa utrudnia przechodzenie pokarmu z jamy ustnej do przełyku, zaś przełykowa – ogranicza przechodzenie pokarmów stałych bądź płynów przez przełyk do żołądka.

Pacjenci z ustnogardłową postacią dysfagii są narażeni na zwiększone ryzyko aspiracji – czyli przypadkowego zachłyśnięcia się płynem lub kęsem pokarmu podczas połykania. Szczególnie niebezpieczne są płyny oraz pokarmy o rzadkiej konsystencji. Sama aspiracja może prowadzić do wystąpienia objawów ostrej niedrożności oddechowej stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

U pacjentów z dysfagią ryzyko aspiracji jest wynikiem braku właściwej kontroli nad mechanizmem przełykania, który nie działa wystarczająco szybko i sprawnie, aby chronić drogi oddechowe. Często na taki stan rzeczy dodatkowo wpływa fakt, że u pacjentów z dysfagią stwierdza się brak czucia smaku, zaburzone odczuwanie temperatury pożywienia oraz wywieranego przez pokarm nacisku wewnątrz jamy ustnej czyli tych wszystkich czynników, które pełnią główną rolę w bezpiecznym procesie połykania. Zmiana struktury oraz konsystencji pokarmów i płynów zmniejsza szybkość ich przechodzenia przez gardło podczas połykania, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia aspiracji u pacjentów z dysfagią. Zagęszczone pożywienie łatwiej kontrolować w ustach i tym samym bezpiecznie je połknąć.

Ułatwieniem przyjmowania płynów i pokarmów w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia jest Nutilis, produkt szybko zagęszczający posiłki, nie zmieniający przy tym ich smaku, zapachu i koloru.

Co to jest FortiCare i w jakiej ilości powinienem go przyjmować?

FortiCare to wysokobiałkowy i wysokoenergetyczny preparat żywienia medycznego, przeznaczony
dla pacjentów chorych onkologicznie
Zawiera kwasy omega-3: EPA i DHA zaliczane do grupy składników odżywczych wpływających na działanie układu immunologicznego, których spożycie rekomendowane jest przez ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu)
dla pacjentów onkologicznych przed rozległymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy brzusznej
i szyi.

FortiCare zawiera 11 g białka i dużą dawkę energii (200 kcal) w małej objętości – 125 ml. Dostępny
jest w smaku pomarańczowo-cytrynowym.

FortiCare należy stosować przez minimum 14 dni, 1-3 butelki dziennie. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia – w  poręcznej butelce. FortiCare najlepiej smakuje schłodzony. Należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić
go powoli przez ok. 30 min. FortiCare
należy stosować pod nadzorem lekarza.

Ważna informacja: FortiCare można stosować jako uzupełnienie diety lub jeżeli lekarz tak zaleci
jako jedyne źródło pożywienia.

FortiCare to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w zaburzeniach odżywiania związanych z chorobą nowotworową.

Co to jest Nutridrink Protein 125 ml i w jakiej ilości powinienem go przyjmować?

Nutridrink Protein 125 ml opracowany został z myślą o pacjentach onkologicznych. Nutridrink Protein 125 ml jest produktem wysokobiałkowym i wysokokalorycznym. Zawiera największą ilość białka
w najmniejszej objętości – 18 g białka w 125 ml produktu*. Wyższe spożycie białka jest zalecane osobom przed i w okresach pomiędzy cyklami chemio- i radioterapii przez ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu). Nutridrink Protein 125 ml zawiera również dużą dawkę energii – aż 300 kcal w jednej butelce.

Nutridrink Protein 125 ml dostępny jest w trzech wariantach smakowych: truskawka, wanilia, mokka.

Nutridrink Protein 125 ml zalecany jest pacjentom onkologicznym – stosować
należy go przez minimum 14 dni, 1-2 butelki dziennie.

Nutridrink Protein 125 ml najlepiej podawać schłodzony – należy dobrze wstrząsnąć przed użyciem oraz pić go powoli, przez ok. 30 min. Produkt jest gotowy do spożycia, przeznaczony do picia –
w  poręcznej butelce. Produkt należy stosować pod nadzorem lekarza.

* Na podstawie analizy tego typu produktów dostępnych na rynku.

Ważna informacja: Nutridrink Protein 125 ml można stosować jedynie jako uzupełnienie diety.

Nutridrink Protein 125 ml to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego
do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia związanego z chorobą.

Co to jest Calogen? Jak go przyjmować?

Calogen jest emulsją tłuszczową, będąca dodatkowym źródłem energii. Zawiera mieszankę tłuszczów roślinnych, jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Nie zawiera składników mineralnych
i witamin (zawiera śladowe ilości Na i Cl). Jest wolny od laktozy, bezglutenowy i łatwy w dawkowaniu. Calogen może być stosowany przez pacjentów chorych onkologicznie jako dodatkowe źródło energii przy ograniczonej możliwości spożywania pokarmów i płynów.
Calogen jest produktem gotowym do spożycia. U dzieci poniżej 5 roku życia Calogen zaleca
się rozcieńczać ze względu na możliwą nietolerancję dużych dawek tłuszczu.
Zalecane spożycie Calogenu (tylko jako uzupełnienie podstawowej diety) to 3 razy dziennie po 30 ml. Calogen należy stosować pod nadzorem lekarza.

Ważna informacja: Calogen można stosować jedynie jako uzupełnienie diety.

Calogen to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w chorobach wymagających wysokiej podaży energii.

Dlaczego warto prawidłowo się odżywiać w trakcie leczenia przeciwnowotworowego?

Prawidłowe odżywianie jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy są w trakcie leczenia onkologicznego. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze u osoby chorej
na nowotwory zwiększa się, czasami nawet dwukrotnie – dzieje się tak w przypadku zapotrzebowania na białko. Dlatego, by zapewnić organizmowi wystarczającą ilość białka, energii
i witamin, należy dbać o zrównoważoną dietę.

ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu) zaleca wyższe spożycie białka osobom chorym na nowotwory oraz stosowanie doustnych preparatów odżywczych przed chemio-
i radioterapią oraz w okresach pomiędzy cyklami terapii.

Należy pamiętać, że potrzeby żywieniowe osób chorych onkologicznie różnią się między sobą, dlatego warto porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem na temat doboru odpowiedniej diety dostosowanej
do potrzeb chorego organizmu i umiejscowienia nowotworu.

Czy podczas choroby muszę używać preparatów odżywczych?

Doustne preparaty odżywcze dla pacjentów poddawanych leczeniu onkologicznemu można stosować
w trakcie całego leczenia: przed chemio- i radioterapią, pomiędzy sesjami leczenia
i po jego zakończeniu, przed operacjami onkologicznymi oraz w okresie rekonwalescencji.
Ich zaletą jest skoncentrowana dawka wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, które pomogą zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie organizmu na białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy. Dzięki odpowiednio stosowanym preparatom odżywczym możemy mieć pewność, że dostarczamy swojemu organizmowi to, czego w okresie leczenia potrzebuje najbardziej.

Preparaty odżywcze dla osób chorych onkologicznie to na przykład Nutridrink Protein 125 ml
i FortiCare. Zawierają one dużą ilość białka i energii w małej ilości (125 ml) – co dodatkowo ułatwia
ich przyjęcie i jest istotne ze względu na często zmniejszony apetyt w trakcie terapii przeciwnowotworowej.

Ważna informacja: Nutridrink Protein 125 ml można stosować jedynie jako uzupełnienie diety. FortiCare można stosować jako uzupełnienie diety lub, jeśli lekarz zaleci, jako jedyne źródło pożywienia.

Kiedy stosuje się preparaty odżywcze takie jak Nutridrink Protein 125 ml?

Preparaty odżywcze, np. Nutridrink Protein 125 ml, stosuje się w przypadku występowania problemów z jedzeniem spowodowanych chorobą. Problemy te mogą dotyczyć: zmniejszonego apetytu, niechęci do jedzenia, problemów z gryzieniem i/lub z połykaniem, zaburzeń odczuwania smaku i zapachu, bólu przy jedzeniu, czy suchości w jamie ustnej.

Choroba, uraz czy operacja zwiększają zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Bardzo często towarzyszy temu utrata apetytu lub inny powód, którego konsekwencją jest zbyt niskie
(w stosunku do potrzeb) spożycie pokarmów. W rezultacie chory słabnie i gorzej reaguje na leczenie, wydłuża się czas hospitalizacji i rekonwalescencji.

W takim wypadku preparaty odżywcze, takie jak Nutridrink Protein 125 ml, mogą stanowić dobry sposób na odżywienie organizmu chorego. Płynna forma preparatu ułatwia spożycie – pacjent
nie musi gryźć i przeżuwać, a skondensowana formuła zapewnia dużą ilość energii i składników odżywczych w małej, a przez to łatwiejszej do spożycia, objętości.

Czy istnieją Nutridrinki, które można stosować u dzieci chorych onkologicznie już od 1 roku życia ?

Tak, produktem z rodziny Nutridrinków, który można stosować  u dzieci od 1 roku życia jest NutriKid Multi Fibre. Jest to odżywczo kompletna, wysokoenergetyczna, wzbogacona w błonnik, gotowa do spożycia płynna dieta w butelce o pojemności 200 ml przeznaczona specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia. NutriKid Multi Fibre zostało opracowane aby sprostać specjalnym wymaganiom dzieci wymagającym doustnego wsparcia żywieniowego, także w chorobie onkologicznej.

Czy dostępne są inne preparaty odżywcze?

Dla osób chorych onkologicznie zalecany jest szczególnie Nutridrink Protein 125 ml oraz FortiCare.
W odróżnieniu od niektórych Nutridrinków (200 ml) jedna butelka tych produktów to zaledwie 125 ml.

Inne preparaty Nutridrink zalecane są osobom przewlekle chorym, przed i po operacjach oraz osobom w wieku podeszłym.

 • Nutridrink: wysokoenergetyczny preparat odżywczy, bez błonnika
 • Nutridrink Yoghurt style: wysokoenergetyczny, bez błonnika, z dodatkiem jogurtu
 • Nutridrink Multi Fibre: wysokoenergetyczny, z błonnikiem usprawniającym pracę jelit
 • Nutridrink Juice style: wysokoenergetyczny, bez tłuszczu – dla osób, którym zalecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów (np. kamica i zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie i marskość wątroby)
 • NutriKid Multi Fibre: odżywczo kompletna, wysokoenergetyczna, wzbogacona w błonnik, gotowa do spożycia płynna dieta w butelce o pojemności 200 ml przeznaczona specjalnie dla dzieci powyżej 1. roku życia.
 • Cubitan: wysokoenergetyczny i wysokobiałkowy, zalecany pacjentom z trudno gojącymi się ranami
  i odleżynami.
 • Diasip: nie zawiera sacharozy, dla pacjentów z cukrzycą i hiperglikemią.

Więcej informacji na temat tych produktów znajdziesz na stronie: www.nutriciamedyczna.pl i www.nutridrink.pl

Rozpoczynam chemioterapię: jaka powinna być moja dieta? Czy są pokarmy, których należy unikać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w chorobie nowotworowej zapotrzebowanie na składniki odżywcze wzrasta, dlatego właściwie dobrana i dobrze zbilansowana dieta może pozwolić
na zmniejszenie skutków ubocznych leczenia oraz na lepszą reakcję na terapię.

Większość przeciwnowotworowych leków cytostatycznych może powodować efekty uboczne,
które będą miały wpływ bezpośrednio na spożycie żywności. Jeżeli nie odczuwasz żadnych skutków ubocznych, typu nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, utrata apetytu czy zaburzenia smaku, Twoja dieta nie powinna różnić się od standardowej diety (z wyjątkiem produktów spożywczych,
co do których istnieje przeciwskazanie ze względu na możliwość interakcji ze stosowaną farmakoterapią –
w tym celu należy porozmawiać z lekarzem). Posiłki warto rozdzielić na 5-6 porcji i przygotowywać
je w atrakcyjny sposób, aby uniknąć monotonii w jedzeniu.

Jeżeli pojawią się skutki uboczne po chemioterapii , skonsultuj się z lekarzem, który dobierze właściwe leki oraz zmodyfikuje dietę, by była ona lepiej przyswajalna.

Warto porozmawiać z lekarzem o preparatach odżywczych, które pomogą odżywić organizm podczas terapii przeciwnowotworowej. Mogą one również pomóc w poradzeniu sobie ze skutkami ubocznymi chemioterapii. W większości przypadków zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze
oraz dużą ilość białka – do tego są łatwe do spożycia. Przykładem takich preparatów odżywczych
może być Nutridrink Protein 125 ml.

Wskazówki:

 • Staraj się jeść maksymalnie co 3 godziny, 5-6 posiłków dziennie;
 • Staraj się uatrakcyjniać swoje menu, by uniknąć monotonii;
 • Jedz powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs;
 • Warzywa i owoce staraj się jeść codziennie, najlepiej surowe;
 • Unikaj ostrych przypraw, takich jak pieprz czy musztarda;
 • Używaj naturalnych ziół i olejów roślinnych;
 • Postaraj się ograniczyć przyjmowanie soli;
 • Zupy powinny zawsze zawierać źródło pełnowartościowego białka (np. mięso z kurczaka lub ryby);
 • Gotuj na niewielkiej ilości olejów roślinnych i przypraw, staraj się unikać przypraw uprzemysłowionych;
 • Staraj się unikać produktów przetworzonych: konserw, wędlin (szynka, mortadela, salami) i mięs (kiełbasa, parówka);
 • W razie wątpliwości skonsultuj się z dietetykiem lub lekarzem.
adv_banner adv_banner adv_banner adv_banner
Ryzyko niedożywienia u dzieci w chorobie onkologicznej

Dzieci z chorobą nowotworową należą do...

więcej>
Nutilis

Problem dysfagii odnosi się do zaburzeń...

więcej>
Bogactwo składników w chorobie nowotworowej

Ze względu na wzmożoną pracę układu...

więcej>
Wpływ nowotworu na stan odżywienia organizmu

Wiele osób chorujących na nowotwory ma...

więcej>

Ustawienia prywatności

Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.

Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.