Żywienie medyczne w chorobie nowotworowej

art3

Żywienie medyczne jest metodą wspomagania leczenia, stosowaną między innymi w chorobach nowotworowych. Jego celem jest dostarczenie organizmowi właściwej ilości składników odżywczych, szczególnie jeśli chory nie jest w stanie uzupełnić tych braków, spożywając tradycyjne posiłki.

Żywienie medyczne, które wprowadzone jest odpowiednio wcześnie, nawet tuż po rozpoznaniu choroby nowotworowej, nie tylko może znacznie poprawić samopoczucie pacjenta, ale także wspomóc sam proces leczenie.

Pamiętaj o zapotrzebowaniu organizmu na białko i energię

Dieta w chorobie nowotworowej powinna uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie organizmu na białko i energię. Należy pamiętać, by zwiększyć ilość spożywanego białka jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Dodatkowo, należy zadbać o to, aby chory codziennie miał zapewnioną odpowiednią aktywność fizyczną – pod postacią rehabilitacji.

Tradycyjne posiłki to za mało

W chorobie nowotworowej zdarza się, że ciężko jest uzupełnić zwiększone zapotrzebowanie chorego organizmu na białko i energię tradycyjnymi posiłkami. Dlatego warto wtedy włączyć do diety wysokoenergetyczne preparaty odżywcze przeznaczone do żywienia medycznego, które bogate
są w białko: Nutridrink Protein 125 ml lub FortiCare. Są to produkty gotowe, przeznaczone do picia.
Ich zaletą jest skoncentrowanie składników odżywczych w małej dawce (tylko 125 ml) oraz odpowiednia dla osób chorych onkologicznie ilość białka zawarta w tych preparatach!

Nutridrink Protein 125 ml został przygotowany specjalnie dla pacjentów onkologicznych,
także z zaburzeniami gryzienia i utrudnionym połykaniem. Jedna butelka to zaledwie 125 ml. Dwie butelki dziennie wystarczą, aby pokryć 60% dziennego zapotrzebowania na białko*. Zgodnie
z rekomendacjami ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu) – wyższe spożycie białka jest zalecane osobom przed i w okresach pomiędzy cyklami chemio- i radioterapii.

FortiCare zawiera kwasy omega-3: EPA i DHA – których spożycie rekomendowane jest przez ESPEN (Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu) dla pacjentów onkologicznych
przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie jamy brzusznej i szyi.

Dodatkowo w chorobie nowotworowej polecany jest Calogen. Calogen to emulsja tłuszczowa, będąca dodatkowym źródłem energii. Dzięki niej w bardzo małej dawce (3 razy dziennie po 30ml)
można dostarczyć do organizmu wysoką zawartość kalorii. Calogen jest pozbawiony witamin, minerałów i białka.

* Dla osoby o masie ciała 70 kg i zapotrzebowaniu dziennym na białko 0,8 g/kg m. c.

Więcej szczegółów o żywieniu medycznym w onkologii na stronie PosiłkiwChorobie.pl

 

Nutridrink Protein 125 ml, FortiCare i Calogen to dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego
do postępowania dietetycznego w przypadku niedożywienia związanego z chorobą.
Stosować pod nadzorem lekarza.
 

Zamów terapię żywieniową dla siebie lub swojego bliskiego z bezpłatną dostawą do domu, a otrzymasz od nas materiały edukacyjne na temat żywienia w chorobie nowotworowej.

ZAMÓW
drukuj
drukuj
adv_banner adv_banner adv_banner adv_banner
nutrikid_bottle
Ryzyko niedożywienia u dzieci w chorobie onkologicznej

Dzieci z chorobą nowotworową należą do...

więcej>
Nutilis-Clear-webpage
Nutilis

Problem dysfagii odnosi się do zaburzeń...

więcej>
Cubitan-czekoladapage
Bogactwo składników w chorobie nowotworowej

Ze względu na wzmożoną pracę układu...

więcej>
protein2
Wpływ nowotworu na stan odżywienia organizmu

Wiele osób chorujących na nowotwory ma...

więcej>